Diş Hekimliği Hakkında Gerçekler: Maaş, İş Koşulları ve Eğitimi

Emek Külür, Diş Hekimliğinin klasikleşmiş bir söylemle kutsal bir meslek olduğunu söylemektedir. Üniversiteyi kazandığı yıllarda toplamda 8 adet diş hekimliği fakültesi olduğunu, günümüzde ise bu sayının 188’e ulaştığını belirtmiştir. Söz konusu bu artışın eğitimin kalitesiyle ters orantılı olduğunu, diğer bir deyişle fakülte sayısının hızla artması ile eğitimin kalitesinin düştüğünü belirtmektedir. Külür, birçok bilginin, etiğin, erdemin okul dışında kişinin kendini geliştirmesi ile mümkün olacağını vurgulamaktadır.

Hekimlik, çok ciddi bir emek ve zaman gerektirmektedir. Bu yol oldukça meşakkatli bir yoldur. Dolayısıyla Külür, mesleğe başlayan ve mesleğinde uzmanlaşan hekimlerin çalışma ve maaş koşullarının iyileştirilmesi gerektiğine inanmaktadır.    

Diş Hekimliği Neden Sanat ile İç İçe Olmak Zorundadır?

Diş hekimliğinde ayrıca bir sanat var. Burada zanaat söz konusu ellerimiz çalışmıyorsa o bilgi uçup gidiyor. Bir işe yaramıyor. Bu anlamda Emek Külür diş hekimliğini ciddi anlamda  hem hekimlik hem sanatçılık olduğunu düşünüyor. Ve sanatla iç içe olduğu takdirde başarı sağlanabilir.

Diş Hekimliği Yeni Nesillere Nasıl Öğretilmelidir?

Okullarda seramistlik alanında eğitim verilebilir. Bu ders okullara eklediği takdirde çok iyi başarı getirebilir. Diş Hehimlerine laboratuvar kısımlarında bilinmesi gereken noktalar ile ilgili ders programı hazırlanabilir. Gündemi takip etmek gerekir. Estetik Diş Hekimliği müfredata koyulabillir.

Diş Hekimliğindeki En Önemli Kişilik Özellikleri Nelerdir?

Hekimlik için sabır, insan sevmek… Bazı insanlar dünya onların etrafında dönüyormuş gibi yaşıyor. Hekimler öyle yaşayamaz, öyle lüksleri yok. Bencil yaşayan insanlar hekim olamaz. Hekimlik fedakarlık gerektirir. Diş hekimliğine gelince diş hekimliğinde ayrıca bir sanat var. Çünkü tıbbi bilgilerimizin yanı sıra bu bilgileri ellerimle yapamazsam aklımda ne hayal ediyorsam edeyim o vakaya baktığımda gözlem yeteneğimle ellerimin iş görmesi bu bir aradalık ki burada zanaat söz konusu ellerim çalışmıyorsa o bilgi uçup gidiyor. Bir işe yaramıyor. Bu anlamda diş hekimliği ciddi anlamda hem hekimlik hem sanatçılık.

Diş Hekimliği Okumak için Hangi Fakülteler Tercih Edilmelidir?

Külür, öncelikle Ege Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesinin oldukça kaliteli olduğunu belirtmektedir. Bununla birlikte Hacettepe Üniversitesi ve Ankara Üniversitesinin de oldukça kaliteli bir eğitime sahip olduğunu ifade etmektedir. Bununla birlikte Külür, şu noktaya da dikkat çekmektedir: Başarının kişiye ait olduğunu, gerekirse öğrencinin en düşük taban puandan üniversiteye yerleştiği durumda dahi önemli olanın kişinin kendini yetiştirmesi olduğunu savunmaktadır.   

Diş Hekimliği Maaşları Nasıldır?

Emek Külür, Türkiye’de devlet hastanelerinde çalışan diş hekimlerinin emeklerinin karşılıklarını yeterince almadıklarını düşünmektedir. Buna karşılık Avrupa’nın çeşitli ülkelerinde genç nüfusun Tıp Fakültelerini ve Diş Hekimliği fakültelerini yeterince tercih etmediklerini belirtmektedir. Çünkü bu alanlar ciddi anlamda emek isteyen bölümlerdir. Dolayısıyla daha düşük maaşa çalışan hekimlerin daha iyi şartlarda yaşamak üzere beyin göçü gerçekleştirdiğini belirtmektedir. Bununla birlikte Külür, Devlet Hastanelerinde hekimlerin çok sayıda ve hasta başı on dakika olmak üzere hasta baktığını ve bunun hem hekim hem de hasta açısından doğru olmadığını söylemektedir.

Diş Hekimliği Poliklinikliği Nasıl Açılır?

Külür, Diş Hekimliği polikliniği açmak için öncelikle bu meslekte donanımlı olmanın önemini vurgulamaktadır. İnanmanın, istemenin gücüne de inanmak gerektiğini söylemektedir. işi en iyi şekilde öğrendikten sonra, kaliteli bir ekiple ve maddi olanaklar halledikten sonra poliklinik açmanın uygun olabileceği belirtmektedir.

Diş Hekimliği İş Koşulları Nasıldır?

Kamu hastanelerinde tabi ki de çalışsınlar. İnsanlar ne kadar sıra bekliyor biliyor musunuz? Dolgu için 3 ay sıra veriliyor. Tabi çalışılsın ama onların şartları koşulları düzeltilsin.

Diş Hekimliğini Okumak için Alınması Gereken Dersler Nelerdir?

Külür, diş hekimliğine yerleşmek üzere öncelikle sayısal derslerde başarılı olmak gerektiğini söylemektedir.

Diş Hekimliği Eğitimi Sırasındaki Hatalar Nelerdir?

Diş hekimliği eğitiminde diş estetiği, gülümseme estetiği ve gülümseme tasarımı ile ilgili eğitim verilmediği için bu durum hekimliği yarıda bırakıyor.

Diş Hekimleri, Estetik Anlayışa Sahip Olmalı mıdır?

Külür, Diş hekimlerinin estetik bir anlayışa sahip olmaları gerektiğini savunmaktadır.

Estetik de işin içine giriyor bizim mesleğimizde esteti bakış açın, estetik görmek bu biraz vizyonla alakalı. Ama vo vizyonu sana okulda veremezler. Bu senin yaşam şeklin, aileden gelen göğünle alakalı. Şimdi birine bakıyorsunuz zevkli diyorsunuz başka birine bakıyorsunuz zevksiz diyorsunuz. Hekimlik çok geniş kapsamlı bir şey. Kalp cerrahı olsam beni kimse görmüyor ki, ameliyathanede zaten hasta görmüyor beni. Ama diş hekimliğinde plastik cerrahide hani yaşam şeklini aslında işine yansıtıyorsun. Sanat olduğu için. Elbetteki empati de bizim meslek için önemli bir unsur.

Diş Hekimliği Öğrencilerine Verilebilecek Tavsiyeler Nelerdir?

Diş hekimliği okuyan öğrencilerin, bu mesleği her şeyden önce ticari kaygıların ötesinde düşünmeleri gerektiğini söylemektedir. elbette maddi olarak geçinmek önceliklidir. Günümüzde bilimsel verilere ulaşmanın oldukça kolay olduğunu ve öğrencilerin internet aracılığıyla bu bilgilere ulaşarak kendilerini geliştirmeleri gerektiğini önermektedir. Bununla birlikte öğrencilerin kendilerine bir zaman dilimi ayarlayarak deneyim kazanmak üzere diş hekimlerinin yanlarında bulunmalarının onların geleceği için oldukça faydalı olacağını ifade etmektedir.

Şu anda diş hekimliği öğrencisiyim diyelim şu anda pek çok ders online fakat bizim işimiz tecrübe, tecrübe, tecrübe… Bilsen de, daha o kısma gelmesen de, o bölüm hakkında fikrin olmasa da, bir kere çalıştığımız spesifik bir ortam var. Hastalarla ilişki var, iletişim var, akış var, presedürler var, terimler var. Hastalara güven vermek ve hataların başka yerde tedavilerini devam etseler dahi bana danışıp bana ne kadar güvendiklerini görmekten çok keyif alıyorum. Mutlaka çalışabildikleri kadar diş kliniklerine kendilerini kabul ettirsinler. Gönüllü çalışsınlar tecrübe edinsinler.

Emek Külür Ege Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Hakkında Ne Düşünmektedir?

Emek Külür Ege, Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesinin bu alanda önde gelen üniversitelerden biri olduğunu söylemektedir. 

Diş Hekimliği için Emek Külür Nasıl bir Müfredat Önermektedir?

Şimdi diş hekimi mezun olduğu zaman en çok ekonomik olarak tatmin oldukları tedaviler protez tedavileridir. Yani bu yapılan laminalar, porselen dişler ama diş hekimlerine hiç ama hiç öğretilmeyen bu tüm dünyada böyle sadece bizim ülkemizde de değil. Bu işin mutfak kısmı öğretilmiyor. Yani labaratuvar dediğimiz kısım. Çünkü onlar için ayrı bir okul var. İki senelik seramist yetiştiriyor. Teknisyen yetiştiriyor.

Dünyada şimdi böyle bir konsept yok ama biz bunu yapabiliriz o zaman senin okulun birdenbire 1 numara olur. Ben gönüllü bu müfredatı hazırlamak için diş hekimlerine bu laboratuvar kısmında tirik bilinmesi gereken noktalarla ilgili ders programı hazırlayabilirim. Ücretsiz yapacağım mesleğime olan saygımdan dolayı bir katkım olsun.

. Ben üniversitede yönetici olsam, gündemi takip edeceksin. Estetik diş hekimliği diye bir şey var, dijital var ben bunları müfredata koyar öğrencilere öğretirdim şimdiden.

Emek Külür’e Göre Diş Hekimliği için Hangi Kaynaklar Takip Edilmelidir?

Her şey telefonda var. İnterneti bu anlamda aktif bir şekilde kullanabilirler. İnanılmaz geniş bir camia var. İstenilen her kaynağa buradan ulaşılabilir.