Diş hekimliği okumak isteyenler ile mezunlarına tavsiyeler

Bir kere diş hekimliğini kazanacak. Yani sınavda belli bir başarı yakalayıp okumaya hak kazanacak. Estetik de işin içine giriyor bizim mesleğimizde esteti bakış açın, estetik görmek bu biraz vizyonla alakalı. Ama o vizyonu sana okulda veremezler. Bu senin yaşam şeklin, aileden gelen göğünle alakalı. Şimdi birine bakıyorsunuz zevkli diyorsunuz başka birine bakıyorsunuz zevksiz diyorsunuz. Hekimlik çok geniş kapsamlı bir şey. Kalp cerrahı olsam beni kimse görmüyor ki, ameliyathanede zaten hasta görmüyor beni. Ama diş hekimliğinde plastik cerrahide hani yaşam şeklini aslında işine yansıtıyorsun. Sanat olduğu için. Elbette ki empati de bizim meslek için önemli bir unsur.

Şu anda diş hekimliği öğrencisiyim diyelim şu anda pek çok ders online fakat bizim işimiz tecrübe, tecrübe, tecrübe… Bilsen de, daha o kısma gelmesen de, o bölüm hakkında fikrin olmasa da, bir kere çalıştığımız spesifik bir ortam var. Hastalarla ilişki var, iletişim var, akış var, presedürler var, terimler var. Hastalara güven vermek ve hataların başka yerde tedavilerini devam etseler dahi bana danışıp bana ne kadar güvendiklerini görmekten çok keyif alıyorum. Mutlaka çalışabildikleri kadar diş kliniklerine kendilerini kabul ettirsinler. Gönüllü çalışsınlar tecrübe edinsinler.

Diş hekimliğini okumak zor mudur?

Hekim olunca, hekimlik biliyorsun kutsal bir meslek. Çok klasik bir şey söyleyeceğim ama, hani para kazanma mantığı ile yapılacak bir iş değildir. Çok para kazanacağım, o yüzden ben hekim olayım diye  bu işe girilmiyor. Bunun için ticaret yapman gerekiyor. Bir imza ile bir ihale ile. Bizim işimiz emek işi ve çok fazla emek harcanıyor. Zaman harcanıyor. Mesela biliyor musun Avrupa’da tıp ve diş hekimliği okuyan genç sayısı çok azaldı. O yüzden şu anda Avrupa’daki birçok ülke kapılarını bize açıyor. Türkiye’deki hekimlere. Mesela denklik sınavı gerekli, ben Türkiye’den mezun olduysam İngiltere’de çalışmam için ya da Almanya’da çalışmam için belli bir prosedürden geçmem lazımdı ve bu prosedür çok ağırdı. Okula gidiyorsun belli bir süre, ondan sonra sözlü sınav, yazılı sınav, sonra uygulamalı sınav gibi ciddi bir süreci vardı. Şimdi onların genç popülasyonunda hekim sayısı azaldığı için bizim gibi ülkelerden bu kadar emek harcayıp zaman harcayıp para harcayıp kendini yetiştirip ama çok düşük ücretlere çalışıyor şimdi devlet dairesinde çalışan arkadaşların gibi. Onlar da bu beyin göçünü hazır eğitilmiş gücü, hazır emeğe hiç para harcamadan hoop kendi ülkelerine monte edecekler, adapte edecekler. Bununla ilgili de prosedürleri çok azalttılar. Mesela sadece altı aylık bir staj ve o stajı yaptırırken sana ayrıca da ücret ödüyor. Şu an senin devlet dairesinde Doktor arkadaşının şikayet ediyor dedin ya aldığı ücretin herhalde  on katını alacak stajyer olarak çalışırken.   

Diş Hekimliğini Okumak Masraflı mıdır?

Bu soruya yanıt olarak Emek Külür, yurtdışı öğrencilik deneyimden yola çıkarak eğitimin çok da kolay olmadığını ve öğrenciyken cafede çalışarak para biriktirdiğini ifade etmektedir.

Diş Hekimliği Mezunları Diş Hekimliği Hakkında Ne Düşünüyor?

Hekimlik fedakarlık gerektirir. Diş hekimliğine gelince diş hekimliğinde ayrıca bir sanat var. Çünkü tıbbi bilgilerin yanı sıra bu bilgileri ellerimizle yapmazsak aklımızda ne hayal ediyorsak edelim  o vakaya baktığımızda gözlem yeteneğimizle ellerimizin iş görmesi gerekir. Diş hekimliği hakkında Emek Külür’ün düşüncesi, zanaat söz konusu olduğu ve ellerimiz çalışmıyorsa o bilgi uçup gidiyor. Bir işe yaramıyor. Bu anlamda diş hekimliği ciddi anlamda  hem hekimlik hem sanatçılık.

Diş Hekimliği Hakkında Dr. Emek Külür Ne Düşünüyor?

Bazı insanlar dünya onların etraflarında dönüyormuş gibi yaşıyorlar. Hekimler öyle yaşayamaz öyle lüksleri yok ve bencil yaşayan insanlar mesela hekim olamaz. İlk önce ben diyen bir insan karakteri hekim olamaz. Hekimlik çok fedakarlık gerektiren bir şey.  Diş hekimliğine gelince, diş hekimliğinde bir de sanat var. Çünkü biz, tıbbi bilgilerimiz var ama bütün bildiğim şeyi bu ellerimle yapamazsam, aklımda ne hayal ediyorsam edeyim o vakaya baktığımda şunu şunu şunu şöyle yapayım, onu uzatayım, bunu kısaltayım, buraya bir şey falan… ama benim elim çalışmıyorsa ki burada zanaat söz konusu o zaman o bilgi uçuyor gidiyor. Bir işe yaramıyor. O yüzden Diş Hekimliği ciddi anlamda hem hekimlik hem sanatçılıktır.  

Emek Külür Gençlere Diş Hekimliğini Önermekte midir?

Emek Külür, gençlere diş hekimliği okumalarını önermekten ziyade, diş hekimliği okuyan gençlere bazı önerilerde bulunmaktadır.

Diş Hekimliğindeki En Zor Dersler Nelerdir?

Emek Külür, diş hekimliğinde derslerin zorluğundan ziyade, zor olanın deneyimsizlik olduğunu belirtmiştir. deneyimin diş hekimliği açısından işleri kolaylaştıracağına değinmiştir.

Diş Hekimliğinden Yeni Mezunlar Kimleri Takip Etmelidir?

Mutlaka çalışabildikleri kadar diş kliniklerine kendilerini kabul ettirsinler. Gönüllü olarak gidip çalışsınlar.

Deneyim. Bir kere hayatlarındaki bir üç yılı, mezun oldun ya hemen para kazanmalıyım diye düşünmeyeceksin iyi bir diş hekimi olmak istiyorsan. Gideceksin çıraklık yapacaksın. Ondan öğreneceksin, bundan öğreneceksin onları toparlayıp ondan sonra kendini çünkü bir yere getirebilirsin. Okuldan mezun olduğun zaman iyi bir de hekim olma  ihtimalin yok. Sıfır. Sıfır.  Öğretseler de hazır bilgi o. Daha kullanmadın ki sen, daha sen birleştirmedin ki. Şimdi bana hekimler de geldiği zaman ben öyle diyorum. Şimdi ben mezun oldum, işte ne yapmalıyım? 1.para kazanman şart mı, acil mi, ne durumdasın? İşte bir an önce para kazanmam gerek, ama kendimi de yetiştirmek istiyorum. Ya da 2. Şık ilk önce işi öğrenmek istiyorum. Şu an para ile ilgili problemim yok, bir sene daha falan.  Diyorum ki para kazanacaksan hemen periferde kendine bir iş bul. Çünkü o kliniklerde deli gibi hasta baktırıyorlar ve hani para kazanıyor çocuk. Yeni mezun da olsa.

Diş Hekimliğinden Mezun Olanlar Yurt Dışına Gitmeli midir?

Valla ben yeni mezun olsam, çok üzgünüm bunu söylediğim için, ama oturup burada uzmanlık sınavına çalışmazdım, direkt yurtdışı denklik almak için onların sınavına girerdim. Üzgünüm yani bunu söylediğime.  İngiltere, Almanya valla her ülke olabilir yani. Türkiye’de olmak çok güzel bak anladın mı? Ama keşke yeni gelen nesil, ya biz çok emek verdik bu noktaya gelebilmek için. O sürünmeyi onlar göze alabilecekler mi? Bir de onlar için daha zor olacak diye düşünüyorum. Gerçi bu sosyal medya onlara çok yardım ediyor. Gerçekten tecrübesi olmayan, bilgisi olmayan ama sosyal medya zekası olanlar instagram aracılığıyla yine bir atak yapıyorlar. 

Diş Hekimliğinden Mezun Olanlar Kamu Hastanelerinde Çalışmalı mıdır?

Kamu hastanelerinde tabi çalışılsın. İnsanlar ne kadar sıra bekliyorlar biliyor musunuz? Bir dolgu için üç ay sıra veriliyor. Tabi ki çalışılsın. Ama, yani onların şartları ve koşulları düzeltilsin.

Emek Külür Diş Hekimliğinin Geleceğini Nasıl Görmektedir?

Ben üniversite sınavına girdiğim sene Türkiye’de 8 tane diş hekimliği fakültesi vardı.  Şu an 188 tane var. Okulda kalmak, doktora yapmak çok çok çok zordu. Şimdi dışarıda yap, istediğin üniversitede yap. Bir yıllık, 2 yıllık hoca asistan oluyor. Bu sözleri ile Emek Külür, diş hekimliği fakültelerinin artmasının eğitim kalitesiyle ters orantılı olduğunu düşünmektedir.