Emek Külür’ün Heykel Eserleri Nelerdir?

Sanatın geçmişine bakıldığında heykelcilik tarih boyunca en dikkat çeken sanat eserleri arasında yer almaktadır. Heykel ve heykelciliğin tarihi çok eski çağlara kadar dayanmaktadır. Günümüzde yapılan kazılarda millattan önceki zamanlara ait mermerden, pişmiş topraktan, ağaçtan ve maden gibi pek çok mataryelden yapılmış heykel eserlerine rastlanılmaktadır. Yapılan araştırmalar bu eserlerin yapımına ne zaman başlandığına dair net bir tarih vermese de heykelciliğin tarihinin çok eski çağlara ulaştığı görülmektedir.

Tarihin eski çağlarında başlayan heykelcilik günümüzde de önemli sanat dalları arasında yer almaktadır. Heykelciliğe olan ilgisi ve sevgisi ile bilenen Dr. Emek Külür bir çok heykel ürünü ortaya koymuştur. Emek Külür’ün heykel eserleri yapılsal olarak incelendiğinde cam ve bronz maddelerinin birleşimiyle ortaya çıkan eserlerdir. Oldukça farklı bir yapım tekniğe sahip olan bu eserler cam ve bronz gibi birleşimi zor olan iki maddeden oluşmaktadır. Emek Külür bu konuda ‘Heykel yaparken herkes bronz kullanıyor. Bu noktada başka bir şey katmalıyım. Camı tercih etmeye karar verdim fakat bunun olmayacağını, başka bir dünya olduğunu ve cam ve bronzun birleşmesinin zor olduğu söylemişlerdi. Fakat ben bunu istedim’ diyerek bu yolu tercih etmiştir. Emek Külür, heykel eserlerinde genel olarak balık motiflerini kullanmaktadır. Balık motiflerini tercih etme sebebi olarak ”Bronz ve camı birleştirirken kütle değil de uçuş uçuş bir şey olmasını istedim ve o an aklıma balık geldi figür olarak. Çünkü balığın yüzgeçleri var ve istediğin kadar şekil verebilirsin rötuş yapabilirsin. İstediğim görüntü bu olduğu için balık yaptım” ifadelerini kullanıyor. Emek Külür’ün çoğunluğu balık motiflerinden oluşan sayıda heykel eseri yer almaktadır.

Diş Hekimi Dr. Emek Külür Ne zamandır Heykel Sanatı ile İlgilenmektedir?

Diş hekimi olan Emek Külür, işi gereği yıllardır ilgilendiği diş tedavi işlemleriyle hemen her gün aslında bir heykeltıraşlık sanatı icra ettiğini fark ederek heykeltıraşlığa ilgi duymaya başlamıştır. Bunun üzerine heykeltıraşlık eğitimi almaya başlayan Emek Külür, katıldığı kursta daha çok serbest çalışmalarıyla ön plana çıkmıştır. Emek Külür, ilk olarak lise ve üniversite yıllarında sanat ile hobi olarak ilgilenmiştir daha sonra aldığı bir karar ile 40 yaşına geldiğinde cuma günlerini kendine hediye etmeye karar vermiştir. Kendi anlatımıyla Külür o günleri şöyle ifade etmektedir: ‘Hayatım boyunca bir günün kendime ait olması özlemim vardı. Bu noktada Cuma günlerini kendimi ayırmaya karar verdim. Yemekler ve sohbetler beni tatmin etmedi. Ardından resim dersi almaya başlamıştım ki iki arkadaşımın heykel ile uğraştıklarını ve bundan çok zevk aldıklarını söylediler. Çamurla oynayacaktım, oldukça keyifli duruyordu.” dediği süreçte yani 40 yaşında heykelle uğraşmaya başlamıştır. 11 Yıldır bu noktada başarılı işler ortaya koymuştur. Bu noktada yaptığı eserlerden birisi Paris’te yer alan ünlü sanat müzesi Louvre’da sergilenmiştir.

 

Emek Külür’ün Kaç Adet Heykel Eseri vardır?

Emek Külür’ün heykelleri cam ve bronz’dan oluşmaktadır. Külür’ün80’e yakın balık heykeli bulunmaktadır.

Emek Külür en çok hangi canlıların heykellerini yapmaktadır?

Emek Külür’ün heykel eserlerinde en çok kullandığı canlı motifi balıktır. Sayısı 80’e yaklaşan balık heykeli bulunan Emek Külür, bu heykelleri cam ve bronz karışımı ile yapmaktadır.

Emek Külür Heykeltraşlığa nasıl başlamıştır?

Bir diş hekimi olarak yıllarca zamanını büyük bölümü ağız içerisinde heykeltıraşlığa benzer işlemler yaparak geçirmiştir. Hayatının bir parçası olan bu işlem, Emek Külür’ün heykeltıraşlığa ilgi duymasına yol açan en önemli faktördür. Yıllar içerisinde heykeltıraşlığa ilgisi giderek artan Emek Külür, dersler alarak heykeltıraşlığa başlamıştır. 40 yaşına geldiğinde kendine ayırdığı Cuma günlerinde eğitimlere başlayan Külür’ün yolu sonrasında Louvre müzesine kadar ulaşmıştır.

Emek Külür’ün Heykeltraşlıkta En Çok Sevdiği Yan Nedir?

Emek Külür’ün heykeltıraşlıkta en çok sevdiği özellik kendi adı gibi emek istemesidir. Bu emek sarfiyatı sırasında iç huzur bulma ve sakinleşme de Emek Külür’ün heykeltıraşlıkta en çok sevdiği özellikler arasında yer almaktadır. Hayal gücünü somuta dökmeye olanak sağlayan heykeltıraşlık, Emek Külür için aynı zamanda iyi ve kaliteli bir zaman doldurucu olarak görülmektedir.

Emek Külür Heykel Eserlerini Nerede Sergilemektedir?

Emek Külür’ün heykel eserleri, İstanbul’un Şişli ilçesinde yer alan Smile Institute’de sergilenmektedir. Emek Külür’ün bazı heykel eserleri Türkiye’nin çeşitli yerlerinde ve Paris’te bulunan Louvre müzesi de dahil olmak üzere dünyanın çeşitli yerlerinde sergilenmiştir.

 Emek Külür’ün Heykel Eserlerinin Görselleri

Emek Külür Heykeltraşlık ve Dişçilik Arasında Nasıl bir Bağlantı Görmektedir?

Emek Külür, kendisini heykeltıraşlığa iten dişçilik ile heykeltıraşlık arasında her zaman bir bağlantı kurmuştur. Diş hekimliğinde ağız içerisinde yapılan estetik işlemler ve odaklanma, heykeltıraşlıkla derin bir bağlantı içerisindedir. Diş hekimi Emek Külür’e göre el becerisi, şekil verme yeteneği ve estetik duygusu dişçilik ile heykeltıraşlık arasındaki en önemli bağlantılardır. Diş hekimliği de tıpkı heykeltıraşlık gibi bir sanattır. Emek Külür ve diş hekimliği alanındaki başarıları bu sayede aynı oranda heykeltıraşlığa da yansımıştır.

 Emek Külür Neden Heykellerinde Cam ve Bronz Malzeme Kullanmaktadır?

Emek Külür, heykeltıraşlığa ilk başladığı zamanlardan beri iki malzemeyi birleştirme düşüncesi taşımaktaydı. Katıldığı atölyelerde herkes doğrudan bronz heykellere yönelirken, Emek Külür ikinci bir malzeme arayışına girmiştir. Bu noktada önce ahşabı düşünmüş fakat daha sonra cama yönelmiştir. Bunun üzerine etrafından cam ile bronzun ısınma derecelerinin farklı olması nedeniyle birleştirilemeyeceğine dair söylemlerle karşılaşmıştır. Tüm bunlara rağmen Emek Külür kendi geliştirdiği tekniklerle cam ve bronz malzemelerini birleştirmeyi başarmıştır. Emek Külür’ün bu iki malzemeyi birleştirmek istemesinin altında yatan en büyük motivasyon ise daha fazla emek istemesi, daha zor ve daha farklı olmasının yanı sıra birbiriyle mükemmel uyuma sahip olan iki malzeme olma özelliği taşımalarıdır.

Emek Külür’ün sevdiği ve ilgilendiği diğer sanat dalları şunlardır:

  • Emek Külür ve Resim Sanatı
  • Emek Külür ve Şiir Sanatı
  • Emek Külür ve Müzik Sanatı