Emek Külür ve Eğitim Hayatı: Lise, Üniversite ve Diş Hekimliği Uzmanlığı

Emek Külür eğitim hayatı boyunca hep başarılıydı. Eğitimci bir ailede büyümesini tabi bunda oldukça etkisi vardı. Ege Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden 1994 yılında mezun oldu. Öğrencilik yıllarında çalışmaya başladığı Ortodonti Kliniği’nden mezun olduktan sonra da profesyonel olarak çalışmaya devam etti. Daha sonra New York Üniversitesi Implant Bölümü’nde uzmanlık eğitimini tamamladı. Aynı zamanda Brookdale Hastanesi’nde Dr. Norman Cranin ile ağız diş ve çene cerrahisi departmanında çalıştı. New York Üniversitesi Implant Bölüm Başkanı Dr. Denis Tornow’un özel kliniğinde Implant ve Estetik Diş Hekimliği alanlarında asistan olarak çalıştı.

Emek Külür Hangi Üniversiteye Gitmiştir?

Emek Külür, Türkiye’nin en iyi üniversitelerinden biri olan Ege Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesinden mezun olmuştur (1994). Ardından DDC ( Doctor of Dental Surgery) New York Üniversitesi, Implantoloji Departmanında eğitimi görmüştür. (1995-1997).

Emek Külür New York’da Hangi Profesörlerden Eğitim Almıştır?

Dr. Norman Cranin Brookdale’de bölüm başkanıydı. Hani bazı genius’lar olur ya, diş hekimi, ama köpeğinin ameliyatını mutfak masasında yapan. Öyle bir şey. 70 yaşında saatler süren ameliyatlara girerdi. Ben asiste ederken uyurdum falan. O böyle full konsantre. Çok değerli ve çok güzel insanlarla, çok genç yaştayken çok deneyimsizken bunları görerek yetişmek… Norman Cranin’in sekreteri vardı, Meksikalı bir kadın, dedi ki: ‘’sana iş bulduk git bakalım nerede’’, Dr. Denis Tornow. Deniş Tornow kim? İmplant kürsü başkanı!

Emek Külür New York’da Hangi Alanlarda Eğitim Almıştır?

New York Üniversitesi implant bölümü. İmplant yeni çıkmıştı. Yeni bir uzmanlık alanıydı ve yeni olan her şeyin önü açıktı.

Emek Külür’ün Ege Üniversitesi Günleri Nasıldır?

Emek Külür ailesinin isteği doğrultusunda memleketi olan İzmir’de üniversite eğitimine başlamıştır ( Ege Üniversitesi). Ailesinin onu yönlendirmesine rağmen yıllardır hayalini kurduğu yurtdışı eğitimi için New York Üniversite’sinde implant uzmanlık alanıyla ilgili eğitim görme hayalini gerçekleştirmiştir.

Emek Külür’ün New York Üniversitesi Günleri Nasıldır?

Baya ciddi şeyler yaşadım.  Öyle bir anım var. Mesela orada ben kafede çalıştım bordırs book storda. Kafede çalıştım. Şimdi bizim D&R modeli o zaman öyleydi. Neden para biriktirmeye çalışıyorum? New York’a gideceğim ya.

Emek Külür Diş Hekimliğinde Uzmanlaşmaya Nasıl Karar Vermiştir?

Şimdi ben eğitimci bir anne babanın çocuğuyum. Bizim kuşağımızda o dönemde başarısız olmak, takdirsiz olmak, öyle takdir almadan bir karne falan söz konusu değildi. Allah’ın şartı gibi bir şeydi yani. Dolayısıyla ya mimar olunuyordu ya doktor olunuyordu açıkçası. Çünkü hani böyle branş ya fen- edebiyat okuyorsun, edebiyata gidiyorsun avukat olacaksan. Ya da fen seçiyorsun- zaten zeki isen feni seçmen gerekiyor diye bir durum vardı.  Fen ya da matematik. Doktor ya da Mimar olacaksın. Ben doktor olmak istemedim, çünkü benim çocukluğum diş hekiminde geçti. Çok fazla tedavi yapıldı. Ama bunun da faydasını şimdi görüyorum hani 50 yaşındayım hiç eksik dişim yok.  Ben diş hekimi olayım dedim.  Sonra aynen böyle bak, hani eğitimci bir ailenin çocuğuyuz ya annem ve babam beni çağırdı. Dedi ki: neden tıp değil diş hekimliği? diş hekimi olmak çok maliyetli bir iş muayene açacaksın, doktor olursan işte hastaneye gideceksin, hayatın garanti falan.  Bende o zaman 18 yaşında giriyorsun sınava o zamanki aklımla şunu söyledim ben hem doktor olacağım hem de sanatçı olacağım hem de kendi işyerim olacak. 

Emek Külürün Üniversitede En Sevdiği Ders Nedir?

Diş hekimliği mezun olduğu zaman, mesela diş hekimlerinin en çok maddi olarak tatmin oldukları tedaviler protez tedavileridir. Bu yapılan laminalar, porselen dişler… ama diş hekimlerine hiç ama hiç öğretilmeyen…bu bir tek bizim ülkemizde değil, bütün dünyada böyle. Bu işte mutfak kısmı öğretilmiyor. Yani laboratuvar dediğimiz. Çünkü onlar için ayrı bir okul var. 2 senelik seramist yetiştiriyor, teknisyen yetiştiriyor. Benim aslında başarılı olmamın tek sebebi, ben bu mutfağa girmek istedim. Çünkü benim karakterimin özelliği bir şey yaptım mı tam yapmak zorundayım. Yarım yapılmış şey beni çok rahatsız ediyor. Ben yaklaşık 10 senedir, şimdi ben de normal diş hekimliği yapıyorum, iyi laboratuvarlarla çalışıyorum. İşi gönderiyorum on yerden iş gidiyor oraya seni önemsese de ben teknisyeni, hallettiniz değil mi, onu yaptınız değil mi, bunu yaptınız değil mi? diye sürekli arıyorum. Gelip bir bakayım mı diyorum, yok hocam gelmene gerek yok. Sonra dedim ki bu iş böyle olmayacak. Çünkü bir iyi geliyor bir kötü geliyor. Ben bunun stres ile yaşayamam, dedim. Bu işi 2 yıllık okulda o okumuşsa 5 yıl biz okumuşu, hani biz de öğreniriz, dedim. 6- 7 yıl önce buna karar verdim ve en iyi seramistlerin kursuna gittim. Brezilya, Madrid, Barselona, Yunanistan- Atina kurslarını takip ettim. Atladım gittim paramı verdim kaldım orada bütün kursta herkes teknisyen bir tek ben doktordum. Ben o kurslara gide gide şu an porselenleri kendim yapabiliyorum.

Emek Külür Diş Hekimliği Eğitimi Hakkında Ne Düşünmektedir?

Emek Külür’ün diş hekimliği eğitimi hakkında ki düşüncesi, ben üniversite sınavına girdiğim sene Türkiye’de 8 tane diş hekimliği fakültesi vardı.  Şu an 188 tane var. Okulda kalmak, doktora yapmak çok çok çok zordu. Şimdi dışarıda yap, istediğin üniversitede yap. Bir yıllık, 2 yıllık hoca asistan oluyor.  Ben bu dönemde olsaydım herhalde üç uzmanlığım üç profesörlüğüm olurdu. Kusura bakmasınlar ama öyle gerçekten. Sekiz tane üniversite nerede, 188 tane üniversite nerede…

Emek Külür’e Göre En İyi Diş Hekimliği Fakülteleri Nerelerdedir?

Ege mezunları çok iyi, gerçekten çok iyi. İkincisi Hacettepe ve Ankara. Gerçekten iyiler. Üniversitenin de bir önemi yok. Bu bir genelleme. Aslında başarı kişiye özel. İstiyorsa en düşük taban puandan kazan, en kıyıda köşedeki diş hekimliği fakültesinden mezun olsun ama kendini yetiştirdiğiyse ben onu alırım. Etiketle işimiz yok artık. O eskidendi.